IDPA Turkey
 

Neden IDPA?

 
Ruhsatlı silah sahiplerinin icra edebileceği bir atış disiplinidir.Çeşitli teknolojik ekipmanlar (mekanik kılıflar,kompansatörler vb ) ile desteklenmiş bir spor dalından öte atıcının kendi melekeleri ve isabet üstünlğünü ile puanlama esasına dayanır.Düzenlenen parkurlar ile atıcılık sporu klasik yapısından  daha çeşitli ve renkli bir hal almaktadır.


IDPA ‘ nın kendi belirlediği başlıca temel prensipleri ve amaçları şunlardır;

* Kişisel savunmaya uygun silah ve teçhizatı, güvenli ve etkin bir şekilde kullamayı geliştirmek ve teşvik etmek

* Her düzeyde yarışmacıya, müsabıklık veya teçhizatlarından ziyade, kişisel yetenek ve eğitimlerini test edebilecekleri bir ortam sağlamak.

* Teçhizat ve atıcıları farklı kategorilerde tasnif ederek, benzer özellikteki atıcıların aynı kategorilerde birbirleri ile yarışmalarını sağlamak.

* Atıcılara hayatı tehdit oluşturan durumlarla uyumlu, pratik ve gerçekçi atış parkurları ve senaryoları sunmak veya hayatı tehdit eden durumlarda sağ kalmak için gerekli eğitim ve yeteneklerini test etmek.

* Şimdiye kadar görülmemiş standard ve oturmuşlukta, sık sık değişmeyen teçhizat kuralları ile atıcı ve sponsorların ihtiyaçlarına cevap verebilen pratik bir atıcılık disiplini sunmak.

* Katılımcıların atıcılık melekelerinin geliştirilmesine konsantre olmasını ve kendileri gibi düşünen atıcılarla yardımlaşmasını ve karşılıklı olarak etkileşimini sağlayabilecek pratik bir atıcılık disiplini sunmak.